Vegetable tabbouleh
Nutrition Facts (per 100g)
179
Calories
4.9g
Protein
23.7g
Carbs
6.7g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 179.0 kcal |
| Protein | 4.9 g |
| Carbs | 23.7 g |
| Sugar | 4.9 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Fat | 6.7 g |
| Saturated Fat | 0.7 g |
| Monounsaturated Fat | 4.2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1.4 g |
Vitamins
| Vitamin A | 12.4 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.0 mg |
| Vitamin B3 | 0.5 mg |
| Vitamin B5 | 0.3 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 14.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.0 mg |
| Vitamin C | 6.3 mg |
| Vitamin D | 0.0 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 10.6 mg |
Minerals
| Calcium | 24.0 mg |
| Copper | 0.2 mg |
| Iron | 0.9 mg |
| Magnesium | 25.0 mg |
| Manganese | 0.4 mg |
| Phosphorus | 80.0 mg |
| Potassium | 210.0 mg |
| Selenium | 20.0 mg |
| Zinc | 0.7 mg |
Other
| Cholesterol | 0.1 mg |
| Sodium | 399.0 mg |
| Water | 60.3 g |