Piedmontese potato salad
Nutrition Facts (per 100g)
130
Calories
4.5g
Protein
8.9g
Carbs
8.3g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 130.0 kcal |
| Protein | 4.5 g |
| Carbs | 8.9 g |
| Sugar | 1.2 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Fat | 8.3 g |
| Saturated Fat | 0.8 g |
| Monounsaturated Fat | 5.0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2.0 g |
Vitamins
| Vitamin A | 18.3 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.1 mg |
| Vitamin B3 | 1.0 mg |
| Vitamin B5 | 0.4 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 21.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.0 mg |
| Vitamin C | 21.6 mg |
| Vitamin D | 0.5 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 10.9 mg |
Minerals
| Calcium | 13.0 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.4 mg |
| Magnesium | 16.0 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 72.0 mg |
| Potassium | 300.0 mg |
| Selenium | 20.0 mg |
| Zinc | 0.5 mg |
Other
| Cholesterol | 29.6 mg |
| Sodium | 433.0 mg |
| Water | 75.8 g |