Pasta salad with vegetables and protein
Nutrition Facts (per 100g)
160
Calories
6.2g
Protein
14.2g
Carbs
8.2g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 160.0 kcal |
| Protein | 6.2 g |
| Carbs | 14.2 g |
| Sugar | 1.6 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Fat | 8.2 g |
| Saturated Fat | 1.6 g |
| Monounsaturated Fat | 5.0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1.6 g |
Vitamins
| Vitamin A | 52.2 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.1 mg |
| Vitamin B3 | 1.8 mg |
| Vitamin B5 | 0.3 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 18.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mg |
| Vitamin C | 12.3 mg |
| Vitamin D | 0.1 mg |
| Vitamin E | 1.2 mg |
| Vitamin K | 0.0 mg |
Minerals
| Calcium | 24.0 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.9 mg |
| Magnesium | 23.3 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 69.4 mg |
| Potassium | 193.0 mg |
| Selenium | 5.3 mg |
| Zinc | 0.5 mg |
Other
| Cholesterol | 11.3 mg |
| Sodium | 378.0 mg |
| Water | 70.2 g |