Mixed vegetable salad
Nutrition Facts (per 100g)
129
Calories
2.5g
Protein
3.5g
Carbs
10.7g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 129.0 kcal |
| Protein | 2.5 g |
| Carbs | 3.5 g |
| Sugar | 1.6 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Fat | 10.7 g |
| Saturated Fat | 0.8 g |
| Monounsaturated Fat | 5.8 g |
| Polyunsaturated Fat | 2.8 g |
Vitamins
| Vitamin A | 405.0 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.0 mg |
| Vitamin B3 | 0.3 mg |
| Vitamin B5 | 0.1 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 0.0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mg |
| Vitamin C | 5.9 mg |
| Vitamin D | 0.6 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 27.6 mg |
Minerals
| Calcium | 44.0 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.7 mg |
| Magnesium | 16.2 mg |
| Manganese | 0.2 mg |
| Phosphorus | 50.4 mg |
| Potassium | 127.0 mg |
| Selenium | 2.0 mg |
| Zinc | 0.6 mg |
Other
| Cholesterol | 7.4 mg |
| Sodium | 395.0 mg |
| Water | 77.7 g |