Greek-style mushrooms
Nutrition Facts (per 100g)
76
Calories
2.1g
Protein
3.5g
Carbs
5.5g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 76.3 kcal |
| Protein | 2.1 g |
| Carbs | 3.5 g |
| Sugar | 2.3 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Fat | 5.5 g |
| Saturated Fat | 0.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1.5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1.6 g |
Vitamins
| Vitamin A | 62.3 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.2 mg |
| Vitamin B3 | 1.8 mg |
| Vitamin B5 | 0.9 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 19.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.0 mg |
| Vitamin C | 6.7 mg |
| Vitamin D | 0.0 mg |
| Vitamin E | 1.1 mg |
| Vitamin K | 0.0 mg |
Minerals
| Calcium | 19.5 mg |
| Copper | 0.2 mg |
| Iron | 1.1 mg |
| Magnesium | 13.5 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 64.1 mg |
| Potassium | 277.0 mg |
| Selenium | 1.8 mg |
| Zinc | 0.4 mg |
Other
| Cholesterol | 0.1 mg |
| Sodium | 500.0 mg |
| Water | 85.2 g |