Celery remoulade salad
Nutrition Facts (per 100g)
114
Calories
0.9g
Protein
3.1g
Carbs
10.2g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 114.0 kcal |
| Protein | 0.9 g |
| Carbs | 3.1 g |
| Sugar | 1.8 g |
| Fiber | 2.2 g |
| Fat | 10.2 g |
| Saturated Fat | 0.9 g |
| Monounsaturated Fat | 6.2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2.5 g |
Vitamins
| Vitamin A | 11.2 mg |
| Vitamin B1 | 0.0 mg |
| Vitamin B2 | 0.0 mg |
| Vitamin B3 | 0.1 mg |
| Vitamin B5 | 0.5 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 6.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mg |
| Vitamin C | 3.1 mg |
| Vitamin D | 0.5 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 10.5 mg |
Minerals
| Calcium | 34.0 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.2 mg |
| Magnesium | 8.8 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 40.0 mg |
| Potassium | 260.0 mg |
| Selenium | 20.0 mg |
| Zinc | 0.2 mg |
Other
| Cholesterol | 0.1 mg |
| Sodium | 469.0 mg |
| Water | 81.5 g |