Canned rice salad
Nutrition Facts (per 100g)
127
Calories
5.1g
Protein
16.1g
Carbs
4.3g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 127.0 kcal |
| Protein | 5.1 g |
| Carbs | 16.1 g |
| Sugar | 1.0 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Fat | 4.3 g |
| Saturated Fat | 0.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2.2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0.0 g |
Vitamins
| Vitamin A | 3.8 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.1 mg |
| Vitamin B3 | 2.6 mg |
| Vitamin B5 | 0.1 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 33.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mg |
| Vitamin C | 4.5 mg |
| Vitamin D | 0.5 mg |
| Vitamin E | 1.6 mg |
| Vitamin K | 0.0 mg |
Minerals
| Calcium | 23.3 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.4 mg |
| Magnesium | 13.1 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 66.6 mg |
| Potassium | 143.0 mg |
| Selenium | 17.7 mg |
| Zinc | 0.3 mg |
Other
| Cholesterol | 6.5 mg |
| Sodium | 431.0 mg |
| Water | 72.5 g |