Caesar salad with chicken
Nutrition Facts (per 100g)
151
Calories
8.1g
Protein
4.9g
Carbs
10.0g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 151.0 kcal |
| Protein | 8.1 g |
| Carbs | 4.9 g |
| Sugar | 1.7 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Fat | 10.0 g |
| Saturated Fat | 2.4 g |
| Monounsaturated Fat | 5.0 g |
| Polyunsaturated Fat | 2.1 g |
Vitamins
| Vitamin A | 80.2 mg |
| Vitamin B1 | 0.1 mg |
| Vitamin B2 | 0.1 mg |
| Vitamin B3 | 2.3 mg |
| Vitamin B5 | 0.5 mg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B9 | 29.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mg |
| Vitamin C | 1.1 mg |
| Vitamin D | 0.5 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 32.0 mg |
Minerals
| Calcium | 100.0 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.5 mg |
| Magnesium | 19.0 mg |
| Manganese | 0.1 mg |
| Phosphorus | 150.0 mg |
| Potassium | 300.0 mg |
| Selenium | 20.0 mg |
| Zinc | 0.7 mg |
Other
| Cholesterol | 40.7 mg |
| Sodium | 301.0 mg |
| Water | 71.8 g |