Beetroot salad
Nutrition Facts (per 100g)
59
Calories
1.4g
Protein
5.1g
Carbs
3.0g
Fat
Macronutrients
| Nutrition Facts | per 100g |
|---|---|
| Calories | 59.4 kcal |
| Protein | 1.4 g |
| Carbs | 5.1 g |
| Sugar | 5.0 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Fat | 3.0 g |
| Saturated Fat | 0.3 g |
| Monounsaturated Fat | 1.5 g |
| Polyunsaturated Fat | 0.9 g |
Vitamins
| Vitamin A | 9.3 mg |
| Vitamin B1 | 0.0 mg |
| Vitamin B2 | 0.0 mg |
| Vitamin B3 | 0.2 mg |
| Vitamin B5 | 0.1 mg |
| Vitamin B6 | 0.0 mg |
| Vitamin B9 | 0.0 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mg |
| Vitamin C | 4.7 mg |
| Vitamin D | 0.6 mg |
| Vitamin E | 0.0 mg |
| Vitamin K | 7.0 mg |
Minerals
| Calcium | 31.2 mg |
| Copper | 0.1 mg |
| Iron | 0.4 mg |
| Magnesium | 17.6 mg |
| Manganese | 0.3 mg |
| Phosphorus | 20.8 mg |
| Potassium | 296.0 mg |
| Selenium | 2.0 mg |
| Zinc | 0.5 mg |
Other
| Cholesterol | 1.0 mg |
| Sodium | 320.0 mg |
| Water | 86.2 g |